понеділок, 17 січня 2011 р.

Шлях агресивного воїна


У далекій країні Південно-східної Азії, у сонячному Таїланді існує дуже цікавий і доволі неординарний звичай, який змусив би представника зеленої організації «Грін Піс» тричі перехреститися, а потім у напівпритомному стані написати тремтячою рукою «вагон» петицій, заяв та скарг у відповідні організації по боротьбі з насиллям над тваринами. Справа в тому, що у цій екзотичній країні навмисно ламають усім котам хвости. І не має значення, хто «на жертовнику» –  пухнастий домашній улюбленець, в якому ви душі не чаєте, чи звичайний облізлий, бродячий кіт – усі вони без винятку носять однакове клеймо – переламаний хвіст, яким тварина після такої неприємної процедури більше не володіє.
Самі таїландці пояснюють це таким чином: коли собака виляє хвостиком, у такий спосіб вона виказує свою безмежну радість, а кіт навпаки – виявляє агресію. Відтак, аби убезпечити себе та оточуюче середовище від найменшого прояву негативних емоцій, корінні мешканці Таїланду, які, до речі, вважаються одними з найпривітніших та найщасливіших народів на планеті, вдаються до вищенаведеного негуманного акту. Варто зазначити, що самі таїландці не вважають такі дії жорстокими, адже за їхнім переконанням, вони лише допомагають тварині звільнитись від негативного заряду.
Слухаючи розповідь одного мого знайомого про бідолашних таїландських котів, я мимоволі замислилась над тим, чи існує у світі вірний спосіб, який допоміг би так само легко вирішити питання й людської агресії?
А ми, все «агресуємо»!
Звідки у людей стільки негативу, який має дивовижну здатність відкладатися у наших душах мертвими пластами давно зігнивших почуттів та емоцій, від розпаду яких весь організм отруюється вбивчими газами? Чому в  наших серцях так легко зароджується ненависть, спалахуючи від найменшого зовнішнього подразника, неначе пересушена трава від випадкової іскри? Чому бажання поквитатися з давнім кривдником, відчуття «справедливої помсти» зазвичай виявляється солодшими за велику ложку меду? Ми часто перебуваємо в поганому настрої, постійно на когось злимося, тихо заздримо найближчим друзям, бажаємо невдачі своєму сусіду та провалу колезі по роботі, всією душею ненавидимо свого шефа та нахабну продавщицю із продуктового кіоску за рогом, наділяємо випадкових перехожих льодяними, зверхніми поглядами, а пасажирів у громадському транспорті – стусанами під ребро, криками та матюками.
Якось в одній із львівських маршруток я ненароком наступила якійсь жіночці на ногу. У відповідь вона із глибокою ненавистю у погляді прямим текстом послала мене «на три букви» і вийшла з мікроавтобусу. Чесно кажучи, я втратила дар мови, не говорячи вже про свій хороший настрій, який вилетів у відчинені двері слідом за злісною пасажиркою, неначе пожовклий листок, підхоплений брутальним поривом холодного вітру.
Це було схоже на вибух атомного реактора, який в долі секунди скосив наповал усіх, кому довелося стати його свідком. А скільки таких вибухів припадає на одну людину кожного дня? А тепер подумайте, яку долю радіації вона отримує… На жаль, у більшості випадків агресія, що сидить в середині нас, не піддається усвідомленому контролю з боку її горе-носія, тому вибух може відбутися будь-коли, ударна хвиля якого здатна нанести неабияку шкоду мирному оточенню. Відтак, деякі люди є настільки небезпечними у своїй поведінці, що їх вже давно пора помістити під захисні саркофаги.
Агресивна залежність
Дякувати Богу, ми такими не народжуємось, ми такими стаємо, і це дозволяє повірити у можливість позитивних змін. А поки що подивимось, в якому психологічному кліматі ми зростаємо.
З самого дитинства нам вбивають в голову, що життя – це тернистий, непрохідний шлях, на якому хтось розставив безліч капканів і пасток, відтак, аби цілим і неушкодженим добратися до комфортного «місця під сонцем», варто добре попрацювати ліктями, без перебору розпихуючи тих, хто не проти й собі його зайняти.
У дитсадку ми отримуємо перші уроки «виживання», які водночас є нашими першими уроками агресії: нам наказують остерігатися незнайомих людей, оскільки вони можуть образити, нас вчать «стояти за себе», "давати здачі», і в такий спосіб наше знайомство зі світом починається. У школі ми осягаємо вищі прийоми «самозахисту», які повинні полегшити неминуче зіткнення нашої «маленької шлюпки» із величезним «вітрильником» під назвою «доросле життя»: саме тут починається справжня «муштра» – підготовка до виходу у «відкрите море», і на цьому відрізку нам безупинно торочать про те, яке ж доросле життя – важке та несправедливе. Нас готують до життя, як гладіатора до вирішального двобою, відтак, коли ми стаємо дорослими, то починаємо робити те, що найкраще вміємо – ми починаємо воювати. 
У вищому навчальному закладі «шкільна муштра» набуває більш витончених форм, але її суть залишається незмінною. Відтак ми виходимо у «відкритий океан» із непід’ємним баластом безлічі страхів, комплексів, упереджень, агресії, стереотипів та нав’язаних потреб і бажань, водночас наші вітрила зв’язані мотузками умовностей та суспільних стандартів, а неповороткий, старий, заржавілий штурвал ледь піддається міцно стиснутим долоням – можна лише уявити, яка доля чекає на такий корабель у безмежному просторі життєвих вод.   
Часто наше життя схоже на плавання в бухті негативної інформації, в яку ми помилково забрели, збившись з правильного курсу. Вона ллється звідусіль – з телеекранів та радіоприймачів, з газет, журналів і книг, з Інтернету та вулиці, з наших власних вуст. Але проблема не в тому, що вона існує, біда в тому, що ми без неї більше не можемо жити.
Одна моя знайома кожен день вишукує у телепрограмі всілякі ток-шоу, де люди, так би мовити, «продають своє горе», тобто діляться із глядачами своїми проблемами, стражданнями та болями, а вона із задоволенням «купує» цей товар. Кожен раз в моменти «телевізійної скорботи» моя знайома прилипає до голубого екрану із напіввідкритим ротом, і в мене складається враження, що таким чином вона отримує від даного перегляду певну підзарядку. А скільки існує телепередач, які в деталях відтворюють звірські вбивства, розповідають про серійних маніяків та інших психів, виставляючи результати їхніх злодіянь у рядок, неначе переможні трофеї – і я знаю купу людей, які нізащо не пропускають такої пікантної трансляції. До цього негативного клубка можна віднести й щоденні новини, які для багатьох стали своєрідною «пігулкою для підсилення головного болю».  Наприклад, моя бабуся щодня ревно слідкує за новинами, передивляючись їх по всіх каналах. Після кожного такого перегляду у неї сильно піднімається кров’яний тиск, але тим не менше, у світі не існує жодної відомої мені сили, яка змогла б в цей час відтягнути її від телевізора.
Якось, зовсім випадково, після перегляду одного фантастичного фільму, мене осінило, чому ми завжди змальовуємо інопланетян дуже агресивними, хоча й гадки не маємо, якими вони можуть бути насправді. У нашому уявленні, жителі позаземних цивілізацій – це брутальні напівлюди із нестримним бажанням поневолювати, знищувати і вбивати. Але справа не лише в однотипній уяві письменників-фантастів, а радше – у нашій власній підсвідомій поведінці, у нашій внутрішній агресії, яка лягає калькою на все, що ми робимо.

14 коментарів:

  1. Ми не досягнемо того рівня міжпланетних подорожей поки не змінимо наші внутрішні правила суспільства. Вчені дослідили що такі подорожі можливі тільки для Над-Цивілізації, якщо взагалі можливі. Також виходячи з їхніх математичних розрахунків та історичних дослідженнь ми зараз на порозі Над-Цивілізації. Але є дві моделі нашого розвитку - цивілізація чи винищить сама себе чи докорінно змінить і таки отримає приставку НАД. От, можливо чому ми так і не зустріли гостей з інших планет до теперішнього часу...

    ВідповістиВидалити
  2. В цілому, - ідея слушна і конструктивна, і навіть досить на сьогодні популярна, (щодо нашого ставлення до оточення і його безпосереднього впливу на наше життя), а от форма... Усе, що на мене "вилилось" через цей пост, - це думки та висловлювання (реалізовані в літерах, словах і реченнях) про агресію, брутальність, радіацію, насилля. Ні слова про любов, взаємопорозуміння, позитивний намір... Ні слова надії, радості. (Хоча, ні, одне-два речення на цю тему все ж таки промайнули.)
    Виглядає так, ніби ви вирішили боротись з "ворогом" "його ж зброєю", але, на мій погляд, такий шлях призводить до щасливої кінцівки лише в голівудських фільмах... А тому відчуття в мене залишилось таке, ніби мені випадково довелось прослухати одну з тих передач про те, в якому жахливому, небезпечному світі ми живемо. Сподіваюсь, що в наступних ваших постах знайду більше позитиву не тільки за змістом, але й за формою. Успіху. Оксана.

    ВідповістиВидалити
  3. Цілком згідна з попереднім відгуком. Я, читаючи пост про ненависть, агресію відчула як ви поселяєте в мою свідомість негатив і враз виставила супротив на коментарі і збагнула, що зробила правильно, бо знайшла однодумця. Зразу ж полегшало. Для чого це все ви пишете? Чому нема у ваших думках любові? Добра? Ви почали грузити мене своєю негативною інформацією... Я не буду більше читати ваші статті, аби не псувати собі настрій. ВАм раджу очистити душу, тіло, а потім почати писати про добре,чисте, світле!!! З повагою! Лідія

    ВідповістиВидалити
  4. Лідіє, я нікого не "гружу", і не змушую читати свої постери, лише ділюся своїми спостереженнями, своїми думками, з якими хтось погоджується, а хтось – ні.
    На основі однієї статті ви зробили висновок, що у мене "брудна душа"...навіть не знаю, що сказати,... не знаю, хто дивиться на світ більш негативно... Ну що ж – це ваша думка і ви маєте на неї право.
    Я не люблю виправдовуватись, але скажу ще декілька слів: от якби всі так протистояли справжньому негативу, у світі його було б набагато менше, особливо, в Україні.
    P.S. Я вважаю, що світ – це прекрасне місце,в якому багато любові і добра. А мої статті носять чисто викривальний характер, а такий стиль не завжди всім приємний.

    ВідповістиВидалити
  5. От й ще одне правило нашого людства. Якшо хочеш бути ДУЖЕ популярним - роби БАГАТО поганого!
    Атже є на блозі і позитивні статті. Але чомусь коментарі там люди залишають не часто.
    ЧОМУ? Може якраз тому що ВИ чекаєте саме на таку статтю? На наступну дозу негативізму?
    Може, ви якраз ДУЖЕ потребуєте наступної ін'єкції бруду...
    Нє, ви не такий/така?
    То ж залишіть коментарі до статті Поцілунок Ангела! Додайте любові цьому світові!

    ВідповістиВидалити
  6. Мене на цю статтю вивело гуглівське посилання дещо "рекламного" характеру, тобто сама я його не шукала. Не пам'ятаю вже точно, які саме ключові слова у тому посиланні використовувались, але точно не ті мітки, які зазаначено автором внизу статті - "Мітки: агресія, ненависть, страх, телебачення, фантастика", - бо інакше я б сюди ніколи на зайшла...
    Я, дійсно, вирішила, все ж таки, прочитати ще одну статтю, бо теми, які тут заявлені, - мені цікаві. І, можливо, навіть, прочитаю саме той пост, який рекомендує AlexZ. Але якщо, дійсно, виявиться, що усі статті "носять чисто викривальний характер", то на цьому, мабуть, моє знайомство з блогом і буде закінчено, бо не вірю я, що викриваючи когось, можна змінити світ накраще (вибачте, це - просто моя думка, нікому її не нав'язую).

    А що до вашого коментаря, AlexZ, то, перечитавши його, Вам самому не здається, що Ви тут навмисне перебільшуєте, намагаючись нас образити, і аж велики літери використовуєте, щоб ще більше підкреслити, які ми, читачи цього блогу, погані, і тільки через те, що прочитали саме цей пост і залишили до нього свій відгук?
    Успіху вам. Оксана.

    ВідповістиВидалити
  7. Дякую. Звісно, кожен з нас має право на свою власну точку зору, і це чудово, що ми можемо її висловити. Особисто я вважаю, що світ можна змінити, якщо вказати на помилки тих, від кого він на пряму залежить – а це звичайні люди, які його творять своїм повсякденним життям, своїми рішеннями, своїми думками. Це щось на кшталт того: хочеш позбутися хвороби, мусиш мати мужність вислухати діагноз. Звісно,я – не лікар, і нікого не тут не лікую,лише намагаюся донести до інших свої думки, бачення світу та спостереження, можливо, хтось віднайде в них щось корисне для себе.
    В загалі основний лейтмотив мого блогу – не боятися бути самим собою, не зважаючи на низку суспільних стереотипів та умовностей, якими кишить наше суспільство. Можливо саме звідси і з’являються деякі агресивні нотки, адже бути самими собою – це завжди виклик.
    P.S. Зараз я працюю над статтею, яка, даю гарантію, вам сподобається  А поки що можете почитати, якщо знайдеться бажання і час: «Лови момент», «Дон Кіхоти 21 століття», «Хто там?», «Гра в сприйняття»…

    ВідповістиВидалити
  8. Поки читала - не збиралась ніяких коментарів залишати, але ж... оце так дискуссія! І сміх, і сльози.

    Oxamyt, чи вам не здається, що своїми викривальними статтями ви й самі крокуєте отим шляхом агрессивного воїна, проте якого так палко застерігаєте інших? То ви, дійсно, вважаєте, що коли люди сто разів почують, які вони самі, та й усі інші навколо, є агресивні і недобрі, то й ураз захочуть змінитись і стануть чемними та привітними? Цікаво...

    А чи не є оця дискусія в кометарях найкращим свідченням того, що викривальні промови, хоч би й справедливі, аж ніяк не налаштовують співрозмовника на згоду і взаємопорозуміння? Хоч, навіть, і коментарі мені здались цілком адекватними - ніякого там тобі нахабства, хамства, образливих категоричних натяків на правила людства чи гучних слів великим літерами... Ну хіба що з очищенням душі дещо перебрали. Але говорити читачам про їх прагнення бруду (як це зробив Алекс) тільки за те, що вони поділились своїми враженнями - чи не є це те ж саме, що плюватися у дзеркало? Недаремно ж "враження" і "відображення" - слова однокорінні... Так, згідна, може, дзеркало вам трапилось не ідеально рівне, але й ми ж з вами - не істина у найвищій інстанції. Чи не так?

    Та й хіба ж краще за цих незваних критиків ваш прихильник Алекс, що, радить і надалі робити "багато поганого"? Це він, цікаво, про що? Про ваш блог? Чи не прикро, що навіть цей, так званий захистник, під виглядом підтримки, порівнює ваш пост з "черговою ін'єкцією бруду"? (Рі).

    ВідповістиВидалити
  9. От я читаю коменти і думку гадаю - а хтось прочитав інші статті, таки...
    Чи все-таки, як не прикро, ця тема є найбільш рейтинговою серед Українців ;)

    ВідповістиВидалити
  10. Дякую за коментар. Чесно кажучи, я не сподівалася, що дана тема викличе у людей таке гаряче зацікавлення. У своїх попередніх статтях я писала про любов, про ангелів,про вміння прислуховуватися до свого внутрішнього "я", про необхідність бути самим собою, про переваги позитиву і так далі, і коментарі з’являлися вряди-годи, а тут.... на тобі "ціла купа".
    Знаєте, коли я писала статтю "Шлях агресивного воїна", то не відчувала жодного негативу чи агресії – я просто ніби відійшла в бік, подивилась на ситуації, які описувала, із сторони звичайного спостерігача і почала писати про свої спостереження, ділитися своїми враженнями.
    Я вважаю, що найбільша проблема полягає в тому, що люди не вміють глянути на те, що відбувається у їхньому житті, зі сторони, і дати тверезу оцінку. А це запорука вирішення багатьох проблем. І зараз деякі з них відверто на мене нападають, перебуваючи у своїй звичній ролі «ображеного», тільки не відомо єдине – чим я їх так образила..?
    Свого часу великий борець за свободу Вольтер сказав: «Я не погоджуюсь з тим, що ви говорите, але я до смерті буду захищати ваше право говорити». Так, кожна людина має право на свою думку, але водночас, необхідно розвивати не лише свої інтелектуальні здібності , але й відчуття толерантності до інших – а це те, чого нам всім так іноді бракує.

    ВідповістиВидалити
  11. Про "на тобі ціла купа" коментарів, чого ж ви дивуєтеся, люди пишуть, що думають. Мене на ваш блог вивів гмайл, з якого дива не знаю, але реклама в моїй скриньці часто з"являється. От я і вирішила раз клацнути, подивитися. що мені таке пропонують. Знаєте, краще б не читала, бо до всього того негативу, котрий і так валиться на глову, як сніг з неба прямо зараз, ще й ваші "викривальні" ідеї. Знаєте, мене мама так виховувала, постійно вказуючи на помилки, як кошеняті на "каку", в результаті я не ставала кращою ні на йоту. Це вже своїй доні я казала "ти найкраща в світі", навіть як вона наробить такого, що мало не покажеться. І зараз, через 15 років, це принесло фантастичні для мене результати. ТОж викриваючи зло, ви його не поборете, а тільки більше сили йому додасте. І обравши для себе шлях блоггера, котрий хоче показати людям шлях до кращого, до світла, йдіть саме тим шляхом. Бо інакше водитимете своїх читачів, як Сусанін.

    ВідповістиВидалити
  12. Ось читаю я коментарі до цього посту і думаю "таки була я права у стаття "шлях агресивного воїна" – так, нашим людям сліпої агресивності не позичати".

    ВідповістиВидалити
  13. Знаєте, шановний Анонім, хочу вам сказати, що проводячи аналогію між тим, як виховували вас, як ви виховуєте свою доньку і які методи написання я використовую у своєму блозі, ви порівнюєте, перепрошую, грубо кажучи , "..." з «пальцем»! Я не "Супермен" , не Сусанін, я не борюся зі злом і нікуди нікого не веду, і тим більше – не вчу нікого, як йому жити. Я просто пишу про те, що відбувається навколо мене.
    Звісно, хтось зі мною погоджується, хтось – ні, і це – абсолютно нормально. В принципі, я вдячна усім за коментарі, навіть, якщо деякі з них не надто приємні, але так чи інакше, вони народжують під час прочитання саме моїх статей, то ж, мені однаково цікаво з ними ознайомлюватись. То ж дякую і Вам!

    ВідповістиВидалити